| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO AWS 1700/2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Announced | 2010, August. Released 2010, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 94 x 61 x 13 mm (3.70 x 2.40 x 0.51 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~128 ppi density) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
Eco friendly materials SNS integration MP3/eAAC+/WAV/WMA player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand By | Up to 432 h |
| Talk Time | Up to 5 h 20 min |
| Colors | Black |
| SAR | 1.52 W/kg (head) 1.04 W/kg (body) |
| SAR EU | 1.05 W/kg (head) |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.