| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 13 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2014, August. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122.4 x 60.7 x 8.4 mm (4.82 x 2.39 x 0.33 in) |
| Weight | 125.9 g (4.44 oz) |
| SIM |
Micro-SIM Splash resistant |
| Type | Super AMOLED Advanced |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, aptX |
| Positioning | GPS, S-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand By | Up to 408 h (3G) |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 1.30 W/kg (head) 0.63 W/kg (body) |
| Price | About 240 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.