| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2010, June. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116 x 60.9 x 10.9 mm (4.57 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Xenon flash |
| Video | 720p@24fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player TV-out (720p video) via HDMI port Document viewer Photo viewer/editor Face tagging Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 320 h (2G) / Up to 320 h (3G) |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Colors | Black Slate |
| SAR | 1.01 W/kg (head) 1.21 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.60 W/kg (head) |
| Price | About 190 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.