| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2021, September 15 |
| Status | Available. Released 2021, October 04 |
| Dimensions | 164.8 x 75.5 x 8.5 mm (6.49 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent coating |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
32GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.2, 26mm (wide), PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Blue, Gray |
| Models | XT2155, XT2155-1, XT2155-3, XT2155-6 |
| Price | About 90 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.