| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, July. Released 2016, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 143.8 x 71.6 x 8.5 mm (5.66 x 2.82 x 0.33 in) |
| Weight | 140.6 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 2800 mAh, removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1700 |
| Price | About 100 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.