| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - USA |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, Brazil CDMA2000 1xEV-DO - USA |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 28 - Brazil 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 25, 26, 29, 30, 38, 41, 66, 71 - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps - USA only |
| Announced | 2018, April. Released 2018, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 160.9 x 75.3 x 9.4 mm (6.33 x 2.96 x 0.37 in) |
| Weight | 196.6 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25µm, PDAF |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct - USA |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W / 15W wired (market dependent) |
| Colors | Black, Flash gray, Mineral blue, Fine Gold |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.90 W/kg (head) 1.47 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.