| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, February 23 |
| Status | Available. Released 2021, March 15 |
| Dimensions | 165.1 x 75.9 x 9.2 mm (6.5 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent design |
| Type | IPS LCD, 380 nits (typ) |
| Size | 6.51 inches, 102.3 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| Chipset | Android 10 (Go edition) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Tahiti Blue, Coral Red |
| Models | XT2097-13 |
| Price | About 120 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.