| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - XT1548 |
| 3G bands |
HSDPA 900 / 2100 - XT1541 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - XT1540 HSDPA 850 / 1700 / 1900 - XT1548 |
| 4G bands |
1, 3, 7, 8, 20 - XT1541 2, 4, 5, 7, 17 - XT1540 2, 4, 5, 12, 17, 25, 26, 41 - XT1548 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, July. Released 2015, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 142.1 x 72.4 x 11.6 mm (5.59 x 2.85 x 0.46 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM | Micro-SIM |
| Ingress Protection | IPX7 water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal |
8GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Features | HDR |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 2470 mAh, non-removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1541, XT1540, XT1548, Moto G3 |
| SAR | 1.06 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.68 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.