| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129.9 x 65.9 x 11.6 mm (5.11 x 2.59 x 0.46 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | No |
| Internal |
8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps, stereo sound rec., HDR |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2070 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h |
| Colors | Black (front panel), 7 color options (back panel) |
| Models | XT1033, XT1031 |
| Price | About 140 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.