| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 38, 41, 66, 71 2, 4, 5, 12, 14, 30, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021, January 08 |
| Status | Available. Released 2021, January 14 |
| Dimensions | 166.6 x 76 x 9.4 mm (6.56 x 2.99 x 0.37 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build | Plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Water-repellent coating |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~80.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Misty Blue |
| Models | XT2093-3, XT2093-7, XT2093-DL, XT2093DL |
| Price | About 60 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.