| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Europe 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 - MEA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, September 05 |
| Status | Available. Released 2025, September 23 |
| Dimensions | 171.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.75 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, silicone polymer back (eco leather) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, Mohs level 4 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.1, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | 5200 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Pantone: Laurel Oak, Arabesque, Tapestry, Tendril |
| Models | XT2535-1, XT2535-2, XT2535-3, XT2535-14 |
| Price | € 129.00 |
| Energy | Class A |
| Battery | 55:21h endurance, 1200 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class A |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.