| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2025, October 14 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2025, October 20 |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm (6.54 x 3.01 x 0.34 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) GJB 150A-2009 certified* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9 (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Type | 7000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Price | ₹17,396/- (Approx) |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.