| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Europe, AP/MEA HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 26, 28, 38, 40, 66 - LATAM 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 - AP/MEA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 24 |
| Status | Available. Released 2023, January 24 |
| Dimensions | 162.7 x 74.7 x 8.2 mm (6.41 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 184.3 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Water-resistant design |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Panda glass |
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide), 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Colors | Matte Charcoal, Pearl White, Steel Blue |
| Models | XT2333-1 |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.