| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2020, March 05 |
| Status | Available. Released 2020, March 05 |
| Dimensions | 161.3 x 75.8 x 9 mm (6.35 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 188.3 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent coating |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM6125 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 16 MP, f/1.7, (wide), 1/2.8", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.2, (macro) |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | White Prism, Capri Blue, Pearl White, Neon Blue |
| Models | XT2045-1 |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.