| Technology | 200g, 9.2mm thickness |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2020, April 03 |
| Status | Available. Released 2020, April 03 |
| Dimensions | 164.9 x 75.8 x 9.2 mm (6.49 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent coating |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.8 cm2 (~82.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1.0µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Arctic Blue, Royal Blue |
| Models | XT2055-2 |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.