| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | TD-SCDMA, HSUPA |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 59.9 x 17.2 mm, 102 cc (4.33 x 2.36 x 0.68 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| OS | Android-based OPhone 2.0 |
| Chipset | TI OMAP 3430 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@24fps |
| Primary Camera | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
CMMB TV tuner MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1380 mAh battery |
| Stand By | Up to 250 h |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Colors | Black |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.