| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps - cellular model only |
| Announced | 2022, August 17 |
| Status | Available. Released 2022, August 22 |
| Dimensions | 251.2 x 158.8 x 7.5 mm (9.89 x 6.25 x 0.30 in) |
| Weight | 465 g (1.03 lb) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM (cellular model only) Water-repellent design |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.6 inches, 319.8 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~220 ppi density) |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0, 1.12µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS - cellular model only |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Type | Li-Po 7700 mAh |
| Charging | 20W wired |
| Colors | Gray |
| Price | About 200 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.