| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.5 x 58 x 13.5 mm (4.59 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | 480p@24fps |
| Primary Camera | NO |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1420 mAh battery |
| Stand By | Up to 648 h (3G) |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Colors | Black |
| SAR | 0.96 W/kg (head) 1.11 W/kg (body) |
| Price | About 50 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.