| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands |
CDMA 800 - SIM 1 GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, May. Released 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122.1 x 62.5 x 13.1 mm (4.81 x 2.46 x 0.52 in) |
| Weight | 136.5 g (4.80 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~57.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) MOTOBLUR UI |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9` |
| GPU | ULP GeForce |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
HDMI port MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264 player Quickoffice document editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1880 mAh battery |
| Stand By | Up to 200 h |
| Talk Time | Up to 8 h 20 min |
| Colors | Electric magic black, White beam |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.