| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2012, May. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 104 x 63.9 x 13 mm (4.09 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~22.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| CPU | MTK 6276W |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 50MB |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Extras |
SNS integration MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand By | Up to 350 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Colors | White |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.