| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1900 HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, March. Released 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 58.5 x 13.9 mm / 14.4 mm (w/ NFC) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~47.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) Handwriting recognition |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@26-30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Optional |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/DivX/Xvid/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Stand By | Up to 500 h (2G) / Up to 400 h (3G) |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.