| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1900 HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012. Released 2012, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 59.4 x 11.9 mm (4.33 x 2.34 x 0.47 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand By | Up to 180 h (2G) / Up to 250 h (3G) |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Colors | Black, White |
| Price | About 160 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.