| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
| Edge | Class 10 |
| GPRS | Class 10 |
| Announced | 2009, December. Released 2010, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 118 x 59.5 x 12.3 mm (4.65 x 2.34 x 0.48 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| OS | Android-based OPhone 1.5 |
| CPU | 624 MHz Marvell PXA310 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4GB 256MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 320p@25fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| Extras |
TV CMMB broadcast receiver MP3/eAAC+/WAV player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1140 mAh battery |
| Stand By | Up to 150 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.