| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 2100 TD-SCDMA |
| Speed | HSPA, TD-SCDMA |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108.6 x 55.5 x 18.1 mm (4.28 x 2.19 x 0.71 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 28.2 cm2 (~46.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) External capacitive display |
| OS | Android-based OPhone 2.0 |
| Chipset | TI OMAP 3430 |
| CPU | 600 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@20fps |
| Primary Camera | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
CMMB mobile TV MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.264/AVI/MKV/WMV player Document viewer Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1140 mAh battery |
| Stand By | Up to 190 h |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Colors | Gray |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.