| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Europe |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 - Europe |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2018, August. Released 2018, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 149.9 x 72.2 x 8 mm (5.90 x 2.84 x 0.31 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Splash resistant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.9 inches, 85.7 cm2 (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~287 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, Android One |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Second Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1941, One, XT1941-2 |
| SAR | 0.46 W/kg (head) 0.80 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.46 W/kg (head) 0.80 W/kg (body) |
| Price | About 300 EUR |
| Performance |
AnTuTu: 81024 (v7) GeekBench: 4183 (v4.4) GFXBench: 7.2fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1760 (nominal), 3.026 (sunlight) |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 79dB / Noise 74dB / Ring 85dB |
| Audio quality | Noise -87.9dB / Crosstalk -90.2dB |
| Battery(old) | Endurance rating 102h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.