| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, August. Released 2018, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 155.5 x 76 x 7.7 mm (6.12 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM Splash resistant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| OS | Android 8 (Oreo), ZUI 4 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 16 MP, f/1.8, 1.25µm, PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.9, (wide), 1/2.8", 1.25µm |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Colors | White, Black, Aurora (128/6 GB only) |
| Models | XT1943-1 |
| Price | About 280 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.