| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 10.2/1.8 Mbps |
| Announced | 2011, February. Released 2011, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119 x 61 x 11.7 mm (4.69 x 2.40 x 0.46 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~39.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | TI OMAP 3620 - 1000 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 8GB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Quickoffice document viewer/editor Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1420 mAh battery |
| Stand By | Up to 330 h |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.08 W/kg (head) 0.80 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.