| Technology | CDMA / CDMA2000 |
| 2G bands | CDMA 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1x |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Announced | 2010, July. Released 2010, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 93.9 x 56.9 x 17.8 mm (3.70 x 2.24 x 0.70 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.2 cm2 (~28.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
176 x 220 pixels (~128 ppi density) Secondary display |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| PhoneBook | 1000 entries, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | 2.5 mm audio jack |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Extras |
MP3/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 480 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.29 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.