| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 59 x 11 mm (4.33 x 2.32 x 0.43 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~56.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6575M (65 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | 480p |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, EDR, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass Analog/ Digital TV tunner |
| Type | Li-Ion 1785 mAh, removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT914, XT915, XT916, XT918 |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.