| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - XT919 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - XT920 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2013, March. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119.3 x 59.8 x 9.8 mm (4.70 x 2.35 x 0.39 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6577T (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p |
| Primary Camera | 1.2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, LE, EDR, aptX |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT920 |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.