| Technology | GSM |
| 2G bands |
GSM 900 / 1800 - SIM1 & SIM 2 GSM 850 / 1900 - SIM1 & SIM 2 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 107 x 45 x 12.9 mm (4.21 x 1.77 x 0.51 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 8MB / 16MB |
| PhoneBook | 500 contacts, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Extras |
MP3/AAC player MP4/H.263 player Calendar Calculator Currency converter Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand By | Up to 480 h |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min |
| Colors | Black |
| Price | About 80 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.