| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 107 x 52.5 x 13.5 mm (4.21 x 2.07 x 0.53 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~22.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 50MB |
| PhoneBook | Yes, Photocall |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | miniUSB |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Extras |
SNS applications MP3/AAC player MP4/H.263 player Calendar Calculator Currency converter Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 910 mAh battery |
| Stand By | Up to 240 h |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Colors | Black |
| SAR | 1.65 W/kg (head) 0.71 W/kg (body) |
| Price | About 60 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.