| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Announced | 2010, November. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 104 x 59 x 15 mm (4.09 x 2.32 x 0.59 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~45.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) MOTOBLUR UI with Live Widgets |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7625 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | CIF@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML, Adobe Flash Lite |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1170 mAh battery |
| Stand By | Up to 240 h |
| Talk Time | Up to 7 h 40 min |
| Colors | Black |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.