| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, October. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 110 x 59.6 x 13.4 mm (4.33 x 2.35 x 0.53 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM |
Mini-SIM Built-in kickstand |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) Touch sensitive controls |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 200 h |
| Talk Time | Up to 5 h 40 min |
| Colors | Black |
| SAR | 0.68 W/kg (head) 1.03 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.