| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2012, April. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116 x 63.5 x 11 mm (4.57 x 2.5 x 0.43 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 220 h |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Colors | Champagne, truffle black |
| Price | About 210 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.