| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 114 x 62 x 12 mm (4.49 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) Moto Switch UI |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand By | Up to 160 h |
| Talk Time | Up to 6 h 20 min |
| Colors | Black |
| Price | About 70 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.