| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120.8 x 64 x 9.9 mm (4.76 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 2GB 768MB RAM |
| Primary Camera | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors |
Accelerometer, proximity, compass HDMI port MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264/WMV player Document viewer Photo viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Stand By | Up to 215 h |
| Colors | Black |
| Price | About 150 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.