| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2009, December. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120 x 61.8 x 11.4 mm, 79.5 cc (4.72 x 2.43 x 0.45 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.0 (Eclair) |
| Chipset | TI OMAP 3430 |
| CPU | 550 MHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX530 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB RAM, 1GB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Extras |
MP3/eAAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player HDMI port Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| Type | Removable Li-Po 1390 mAh battery |
| Stand By | Up to 100 h |
| Talk Time | Up to 5 h 40 min |
| Colors | Black |
| Price | About 230 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.