| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands |
CDMA 800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
CDMA2000 1xEV-DO HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA, EV-DO Rev. A 3.1 Mbps |
| Announced | 2011, December. Released 2011, December |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 134.8 x 67.6 x 9.9 mm (5.31 x 2.66 x 0.39 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB |
| Primary Camera | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Extras |
HDMI port MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Type | Removable Li-Ion 1735 mAh battery |
| Stand By | Up to 260 h |
| Talk Time | Up to 7 h 40 min |
| Colors | Black |
| Price | About 280 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.