| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Edge | Yes |
| GPRS | Yes |
| Announced | 2023, May 18 |
| Status | Available. Released 2023, May 18 |
| Dimensions | 115.1 x 49.4 x 14.5 mm (4.53 x 1.94 x 0.57 in) |
| Weight | 78.7 g (2.75 oz) |
| SIM |
Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) Flashlight Splash resistant |
| Type | TFT LCD, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~17.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Card slot | No |
| Internal | Unspecified |
| PhoneBook | Yes |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | microUSB 1.1 |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Type | Li-Ion 1000 mAh |
| Colors | Red Terracotta, Cyan, Charcoal |
| Price | About 50 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.