| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, May 18 |
| Status | Available. Released 2023, June |
| Dimensions | 121.5 x 50 x 14.4 mm (4.78 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM Flashlight Splash resistant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~16.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | Unspecified |
| PhoneBook | Yes |
| Call Records | Yes |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Extras | MP3 player |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Colors | Charcoal, Ocean Blue |
| Price | About 40 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.