| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, February 25 |
| Status | Available. Released 2023, February 25 |
| Dimensions | 164.6 x 75.9 x 8.6 mm (6.48 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight | 199.4 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front, glass back, plastic frame |
| SIM |
· Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM Splash and dust resistant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal |
64GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, (wide), AF |
| Second Camera | 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Wireless FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Colors | Charcoal, Autumn Green, Beach Pink |
| Price | ₹ 7,999 / $ 129.00 / £ 64.89 / € 104.99 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.