| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2026, January 05 |
| Status | Available. Released 2026, January 05 |
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (peak) |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Primary Camera | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired, 33W PPS, 13.5W PD, 54% in 30 min 5W reverse wired |
| Colors | Cappuccino Brown, Aurora Gold |
| Models | CPH2827 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 0.89 W/kg (body) |
| Price | About 210 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.