| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2026, February 24 |
| Status | Available. Released 2026, March 03 |
| Dimensions | 158.2 x 75 x 8 mm (6.23 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2372 pixels (~397 ppi density) |
| Protection | AGC DT-Star D+ |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Max (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Card slot | microSDXC |
| Internal |
256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60/120fps |
| Primary Camera | 50 MP, (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired, 33W PPS, 13.5W PD 5W reverse wired |
| Colors | Lumina Frost, Eclipse Blue |
| Price | About 280 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.