| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 03 |
| Status | Available. Released 2023, February 13 |
| Dimensions | 174 x 81.4 x 18.9 mm (6.85 x 3.20 x 0.74 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| OS | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal |
128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, (wide), 1/2.55", PDAF |
| Second Camera |
8 MP, 117˚ (ultrawide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 13000 mAh |
| Charging |
33W wired, 51% in 66 min Reverse charging |
| Colors | Navy Green, Mecha Orange, Conquest Black |
| Price | About 170 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.