| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 19, 25, 26, 28, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, October |
| Status | Available. Released 2023, November 01 |
| Dimensions | 166 x 81.1 x 15.1 mm (6.54 x 3.19 x 0.59 in) |
| Weight | 297 g (10.48 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.93 inches, 90.7 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc UMS9230 |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera |
20 MP, (wide) Secondary unspecified camera |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Unspecified |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Li-Po 6300 mAh |
| Colors | Gray, Orange, Green |
| Price | About 150 EUR |
| Energy | Class B |
| Battery | 58:56h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.