| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2025, September 30 |
| Status | Available. Released 2025, October |
| Dimensions | 165.8 x 75.9 x 7.8 mm (6.53 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection | Dust tight and water resistant (water splashes)Drop resistant up to 1.5m |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 725 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 |
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", PDAF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0" |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes, 360˚ (market/region dependent) |
| Infrared Port | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | 6300 mAh |
| Charging | 15W wired6W reverse wired |
| Colors | Pine Green, Cloud White |
| Models | RMX5300 |
| Price | ₹ 15000 (approx) |
| Energy | Class A |
| Battery | 65:47h endurance, 1000 cycles |
| Free fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class B |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.