| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Announced | 2020, May 14 |
| Status | Available. Released 2020, May 22 |
| Dimensions | 162.5 x 75.5 x 8.1 mm (6.40 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM |
| Type | Super AMOLED Plus |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 10, One UI 2 |
| Chipset | Exynos 980 (8 nm), QRNG security chipset |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex A55) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera |
64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF |
| Second Camera |
12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) |
| Third Camera |
5 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 5 MP, f/2.2, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video |
4K@30fps, 1080p@30/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video |
1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging |
25W wired |
| Colors | Prism Cube Black, Prism Cube Sliver, Prism Cube Blue |
| Models | SM-A716N, SM-A716SS, SM-A716S |
| Price | About 500 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.