| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2021, August 09 |
| Status | Available. Released 2021, August 09 |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Exynos 850 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 48 MP, f/2.0, 26mm (wide), AF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide) |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wiredx |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Models | SM-A127F/DSN, SM-A127F/DS, SM-A127F, SM-A127M, SM-A127U |
| SAR EU | 0.67 W/kg (head) 1.38 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.