| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2022, June |
| Status | Available. Released 2022, July |
| Dimensions | 165.1 x 76.4 x 8.8 mm (6.5 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Type | PLS LCD |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 12, upgradable to Android 13, One UI 5.1 |
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Second Camera | 5 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm |
| Third Camera | 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Fourth Camera | 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | SM-A137F, SM-A137F/DSN, SM-A137F/DS |
| SAR EU | 0.35 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.